Celotni članek je na voljo le naročnikom.
BERITE POŽAREPORT ŽE OD
nalagam...
Komentarji (21)
Aug 09, 2019
2
@Igor Hauptman, le zakaj bi se opravičevali? Nič ni narobe, res pa jaz zelo ne rad tisto "od splošnega k posebnem in obratno". Rekla djala. Če sem razumel prav, ste doživljali prejšnji režim in prav nobene potrebe ne čutim, da bi mi morali pojasnjevati svoj način opažanja, razmišljanja. Torej, nič ni narobe in upam, da bo tako ostalo. Pa še to, omenili ste in predlagali, da greva "per tu". Sprejmem, ker ste tega vredni.
Aug 09, 2019
0
Miha, požrem besedo pa ne zato, da bi imel zadnjo in poskusim še enkrat s pojasnilom. Poanta mojega prvega komentarja je bila naslednja. Ob vseh peripetijah te in še nekaj prejšnjih vlad, se zastavlja krucialno vprašanje, ki zadeva naše bodoče opredelitve na naslednjih državnozborskih volitvah. In sicer ali ta in tudi predhodne vlade dejansko vladajo, to pomeni, da obvladujejo vse državne podsisteme in oblastne institucije ter ljudi, ki jih vodijo (izjema je seveda sodstvo, kot tretja veja oblasti, ki naj bi bilo neodvisno), ali pa to dejansko za njenim hrbtom dela nekdo tretji. In, če ta (skupčkana) vlada to državo dejansko vodi, ali je glede na vse, kar se ji dogaja ( ne samo v tem prispevku Aljuša) opravilno popolnoma nesposobna, ali pokvarjena, ali pa oboje. Na vprašanje, ki ga zastavljam pa ponavadi ne odgovarjam sam, ga pa poznam. In Miha, pozabi na SDK, še prej pa na Fikreta Abdića. Tam,kjer je kraljeval on ni nikoli kraljevala partija, tam je vladal divji zahod (divlji zapad). Lp
Aug 09, 2019
2
@Igor Hauptman, tisto, da ".med ljudmi je ves čas VLADALO PREPRIČANJE, da je učinkovito preprečeval vsakršne nepravilnosti ter, DA je v državi red."..., jaz pač ne sprejemam kot dejstvo kot tudi ne tisto, ko nekateri še sedaj trdijo kako je bilo takrat lepo: šole so bile zastonj, vsi smo imeli stanovanja, zdravstvo tudi, gradili smo, hodili na morje, smučat.. Včeraj na Reporter: https://reporter.si/clanek/slovenija/dosje-vse-titove-skrivnosti-2-skrivaski-komunist-broz-se-je-izdajal-za-grka-iz-kanade-sveda-in-angleza-716917 Tomaž Mlakar A lahko koncno pustite cloveka pocivati v miru. Vsi ki ste/smo se rodili v tem rezimu, smo vsako leto imeli morje, smučanje, gradilo in delalo se je. Nihče ni imel težav hoditi k verskim obredom, na shoping cez mejo ipd.... Seveda ni bilo najbolj zdravo da si vse povedal kaj misliš, to tudi danes ni, pa se gremo neko demokracijo. Miha Skumarc A sta vas ata in mamica nasrala...? In sedaj naj jaz ponavljam to navajanje, čeprav vem, da ni bilo res. Sicer pa, "Miha, težko je polemizirati s tabo, če se usedeš na tri besede v stavku, ostalo pa spregledaš, ali pa ne razumeš". Jaz nimam težav, zelo rad pa sem precizen v navajanju, zato trdim, da je bila ex juga eno samo sranje in raj za plebs, lenuhe in potepuhe tipa Luka, in nesprejemljiva za izobražence željne razvoja in demokracije.
Aug 09, 2019
0
Miha, težko je polemizirati s tabo, če se usedeš na tri besede v stavku, ostalo pa spregledaš, ali pa ne razumeš. Piše dobesedno: ..".med ljudmi je ves čas VLADALO PREPRIČANJE, da je učinkovito preprečeval vsakršne nepravilnosti ter, DA je v državi red.".... In še: SDK je bila strah in trepet za tista podjetja, ki so morala striktno poslovati v skladu z veljavnimi računovodskimi standardi in ostalimi predpisi, kar pa ni veljalo za vse. Vendar je med ljudmi na splošno veljalo PREPRIČANJE, da SDK zagotavlja finančno disciplino. Ti si pač vedel, da ni tako,. O.K.. , jaz tudi , pa partija tudi pa ni nič pomagalo in zdaj zaključujem, ker nima nič več z Aljuševo temo.
Aug 09, 2019
6
No, tole pa je še ena neumnost: »…da je v državi red. Saj, če si iz tistih časov, dobro veš, kakšen učinek je imela takratna SDK na finančno pravilnost poslovanja podjetij..« »Zakon o zagotavljanju plačil med uporabniki družbenih sredstev iz leta 1975. Takrat smo že bili v riti, Vsi bi morali svojo obveznost poravnati virmansko v 15 dneh, če ne pa bi moral zavarovati plačilo z avalirano menico. Nihče ni plačeval, razen drobiža, vsi so pisali in podpisovali menice, jih trasirali in krožile so po celi Jugoslaviji – nihče pa ni plačeval. Najbolj znan primer je Agrokoka Fikret Abdič - "Babo" . Mojster je bil, mojster izigravanja režima in finančnega trga. Izgradil je sistem AK v višini takratnih 200 mio usd brez enega samega dinarja. Nikomur ni nič plačal, le menice je pisal.Rad pa je rekel, da mora biti proizvajalec »maštovitiji« od kupca. SDK, tudi v SRS pa je v dogovoru z vlado in CK takšne menice odlagala v »spodnji predal«….niso bile vnovčene… Da, to je bil ta SDK, zadnji poizkus, da rešijo državo pred neredi. Je pa država bankrotirala, Broza o tem niso obveščali. Potem pa tako veste »bonska vlada«, izvoz za vsako ceno in katastrofalna inflacija… Partija se je skrivala in molčala, pozneje pa vpila, po TITU – TITO.
Aug 09, 2019
0
Miha, ponižno sprejemam na znanje pa upam, da se nama Istok preveč ne smeji, obema.
Aug 09, 2019
1
ŠE ENKRAT: @Igor Hauptman, da ne bo nesporazuma, Slavko Pezdir (*1951), kulturni novinar je ugleden državljan, bivši družbeno politični delavec in Z MANO NIMA NIČ SKUPNEGA. Ga pa poznam. Zaradi tega se mi zdi neumestno, da napišete: "Če se, Istok strinjaš s Slavkom (alias Mihom Skumarcem?) /SINONIMI: z drugim imenom/
Aug 09, 2019
0
Miha Skumavc, vse kar dobronamerno opisuješ ( če te ne moti, da te tikam, pričakujem enako zase) dobro poznam. Poanta primerjave z bivšim režimom je le karikiran primer vladanja nekega režima, ki je nedvomno nedemokratičen in je dejansko učinkovito deloval, le ko je bilo potrebno zaščititi položaj partijske nomenklature. Vendar je med ljudmi ves čas vladalo prepričanje, da je učinkovito preprečeval vsakršne nepravilnosti ter, da je v državi red. Saj, če si iz tistih časov, dobro veš, kakšen učinek je imela takratna SDK na finančno pravilnost poslovanja podjetij (razen tistih, ki niso bila pod njeno kontrolo), predvsem pa računovodje podjetij. Taka primerjava tudi nima nobenega namena ocenjevati uspešnost socialističnega modela gospodarstva. Glede Slavka pa gre za mojo nenamerno zmoto, se opravičujem. Pa, da se preveč ne oddaljujemo od teme prispevka.
Aug 09, 2019
4
Največ pove konkretna primerjava, kako se "gradi" karavanški predor pri nas in kako se v resnici gradi in za kakšno ceno pri Avstrijcih. Vse ostalo je nabijanje po čez. Tudi nakladanje o neustrezni zakonodaji o javnem naročanju. Zakaj pa je takšna in komu v korist. Dokler ga Avstrijci gradijo bistveno ceneje kot mi, me njihova stopnja korupcije niti malo ne skrbi, oz. tega ni potrebno skrbeti Avstrijcev in jih zato brez problema lahko komentiraš. Sicer pa, demokratične ureditve z večstrankarskimi sistemom delujejo učinkovito le, če je aktualna vladajoča garnitura pod stalnim nadzorom. In ker vemo, da državne institucije, ki to delajo po uradni dolžnosti, rade zatajijo, je potreben tudi civilni nadzor, vključno z (nedržavnimi) mediji. Če to negiraš, podpiraš naše, ki so na oblasti in ti so isti že dolgo časa. Lahko pa zagovarjaš tudi ureditev, ki sem jo, kot učinkovito glede izvajanja svoje oblastne funkcije opisal v svojem prvem današnjem komentarju. Meni je še zdaj neznansko všeč Dolančeva ugotovitev, da so pri nas na oblasti komunisti, če pa ne bi bili , bi bil pa kdo drug, ampak ni. Genialno le, da nas v tem primeru nikoli ne bi bilo v EU.
Aug 09, 2019
3
@Igor Hauptman, da ne bo nesporazuma, Slavko Pezdir (*1951), kulturni novinar je ugleden državljan, bivši družbeno politični delavec in Z MANO NIMA NIČ SKUPNEGA. Ga pa poznam. To, vaše " V prejšnji državi (v SFRJ) namreč, bi sicer vsa opisana dela v prispevku izvajala domača podjetja", je pa čista neumnost. Jugo dinar ni bil konvertibile, v 70-tih je država bankrotirala in ni mogla objaviti mednarodnega natečaja. Kradli pa so tako, da so izbrani gradbinci visokim funkcionarjem gradili zasebne hiše na račun investicije. In vi to dobro veste..., ali pa ne...
Aug 09, 2019
0
Strinjam se s Slavkom Pezdirjem, da pod Alpami nič novega. Aljuš naj kar ponavlja, saj tudi sam pravim, da je treba gledati pod prste. Ampak ne najavljati nekaj kot exskluzivno, kar meljejo vsi po vrsti. Razumeš? Volilci ne razrešujemo korupcije na volitvah. Kogarkoli smo izvolili, vedno se je prilepila korupcija. Desni, levi, sredinski, vse srbijo prsti. Po Evropi poglej. Italija, ma naši so vajenci, Angleži, boš rekel da ni korupcije, Avstrijci si rekel da ne smem, Hrvati majo to za nacionalni šport in tako naprej. Zreducirat to da levi kradejo, desni so svetniki je tupasto. Na volitvah se odločamo o drugih stvareh, ne o tem, da izvoljeni ne bodo koruptivni. Ker bodo. Seveda je pri nas korupcija in prav je da mediji na to opozarjajo, tudi tale. Ampak ko začne vsak članek o tem, kako poredna je anti janša koalicija, potem pač občutiš, da gre za agitatorje in ne komentatorje.
Aug 09, 2019
3
Če se, Istok strinjaš s Slavkom (alias Mihom Skumarcem?), potem se strinjaj. Saj je lepo napisal. Sicer pa se motiš vsaj glede tega, da ni potrebe za magari stokrat napisano o istem, t.j. o anomalijah pri javnih razpisih, kjer je investitor država,ali pa občine, mi raja pa davkoplačevalci. Dokler se te zadeve ne bodo začele odvijati vsaj tako kot v Avstriji ( kje ti vidiš navidezno ravnanje pri na primer njihovem razpisu za karavanški predor nam, ki tega ne vemo, zaupaj pa prosim, ne začni z Hypo banko, Svobodnjaki in podobnim), je očitno še premalo pritiska na nesposobno in hkrati tudi skorumpirano politiko.To, da se včasih pri Požarju tudi nabija je vsekakor manjše zlo, kot to, da se tolerira vse lopovščine po vrsti. Argument, da gre le za to, kdo bo kradel, naši ali vaši pa je krasen alibi tistim, ki to prav zdaj počnejo.
Aug 09, 2019
6
Nekatere pa le moti, da novinar kaže s prstom na kriminalce.
Aug 09, 2019
1
Se strinjam Slavko. Pertinač me je spomnil, da že dolgo nisem jedel palačink. Jaz mam jih rad z medom. Drugače pa, Pertinač, to so vse že stokrat prežvečene stvari. Čeprav, treba je govoriti o njih, ustvarjati pritisk. Tolaži le to, da je v Italiji recimo, stvar še mnogo hujša. Avstrija je samo na videz boljša. Ampak to je slaba tolažba. In ne gre za prizadevanja za to, da se racionalno dela z javnimi sredstvi. Kot bi to lahko sklepali iz vseh teh pisanj. Gre samo za to, kdo bo ob tem imel koristi. Naši ali vaši. Vse drugo je pesek v oči. Torej, ne gre za to, da nam ne bi kradli, gre samo za to, kdo nam bo jemal. Upam, da se motim, he,he.
Aug 09, 2019
17
Nekateri so se nasmihali leta 2004 ko je bilo ustanovljeno DRUŠTVO Forum 21 z namenom proučevanja odprtih političnih, gospodarskih, razvojnih, socialnih, kulturnih in etičnih vprašanj globalne in slovenske družbe. Zbrali so se pravi in ugledni politiki in gospodarstveniki Predsednik Milan Kučan, podpredsednik Slavko Pregl, tajnik Božo Kovač Programski svet Niko Toš, Danica Purg, Lojze Sočan Upravni odbor Jaro Berce, Janez Bohorič, Sandi Češko, Marta Kos Marko, Miha Ribarič, Janez Škrabec Med ustanovnimi člani Foruma 21 so bili Zoran Janković, Bruno Korelič, Herman Rigelnik, Srečko Meh, Janez Pergar, Črt Mesarič, Miloš Kovačič, Tone Turnšek, Bine Kordež, Miran Goslar, Niko Toš, Bojko Bučar, Zdenko Roter, Ljubo Bavcon, Dušan Nećak, Božo Repe, Mirjana Ule, Lojze Sočan, Lev Kreft, Lucija Čok, Andrej Košak, Gojmir Lešnjak, Vita Mavrič, Peter Božič, Saša Pavček, Mitja Rotovnik, Polona Vetrih, Evald Flisar, Janez Kocijančič, Danica Purg, Tone Vogrinec, Marko Kosin, Marko Bulc, Ivo Daneu, Franci Kek, Franci Pivec, Božo Zorko, Dino Pucer, Miloš Prosenc, Vasja Predan, Emil Zakonjšek, Primož Hainz, Silvo Komar in drugi Kontinuiteta delovanja propadlega režima je bila zagotovljena. Kmalu so se oglasili v Mladini in ALI H. ŽERDIN je napisal: »Ko so komunisti skušali biti posebej kritični, so obsodili "forumsko delo". Forumsko delo - to je pomenilo, da ima partijski aparat premalo stikov z bazo. Če se je reklo, da partija dela forumsko, je to pomenilo, da partija ne ve, kaj se dogaja med ljudmi. Da partija ne pozna interesov delavskega razreda. Očitek o forumskem delu je bil nekaj najhujšega, kar je lahko doletelo aparatčika.« nato nadaljuje: »Petnajst let zatem, ko je partija še zadnjič obsodila forumsko delo in hkrati lansirala program sestopa z oblasti, je zadnji predsednik ZKS Milan Kučan ustanovil Forum 21. Po dveh predsedniških mandatih in enem mandatu predsednika predsedstva se je Milan Kučan vrnil k forumskemu delu. Forum 21 je organizacijo, ki ima pravno-formalno status društva. Po besedah ustanovitelja naj bi bila zadeva po formi delovanja nekakšna civilno-družbena iniciativa. Če pa pogledamo, kakšna druščina se je zbrala v okrogli dvorani Cankarjevega doma, kjer so pred dobrim mesecem ustanovili Forum 21, lahko sklepamo, da F21 ni nadebudno novo družbeno gibanje, ki skuša na politični dnevni red spraviti kakšno eksotično temo. V Forumu 21 je v resnici zbran znaten del politične, gospodarske, znanstvene in kulturne elite. Ker ni čisto jasno, na katero stran se bo Slovenija nagnila na junijskih evropskih volitvah ter na jesenskih parlamentarnih volitvah - v teh trenutku se zdi, da bo rezultat izenačen -, bi Forum 21 lahko vplival na volitve. Morda je Forum 21 nekakšna speča stranka. Morda se bo Forum 21, če bi kazalo, da bo prišlo na politični sceni do hudih prelomov, v nekem trenutku prebudil. Speča krasota pa se bo preoblikovala v učinkovit aparat za osvajanje oblasti, torej v stranko. Čigava konkurenca bi bil Forum 21? Bi bil Forum 21 konkurenca politični skupini, zbrani okoli Janeza Janše? Nedvomno bi lahko odnesel del glasov. Bolj pozorno opazovanje pa pove, da je Forum 21 ustanovljen tudi zaradi lastnosti vladnega kabineta.« Vir: https://www.mladina.si/92481/kdo-vozi-forum-21/ In začelo se je delati. Vse, kar je Žerdin napovedoval, se uresničuje. Privatizacija, imam oblast nad oblastjo, ki počenja, kar hoče. Aljuš Pertinač, ki dobro pozna to asociacijo piše po 15 letih, ko se v celoti uresničuje cilj RDEČIH ROKOVNJAČEV.