"Novinarske ekipe so v trenutnih razmerah še bolj obremenjene kot običajno. Medijske hiše in samostojni delavci pa se že soočajo z upadom prihodkov. Vabimo vas, da medije po svojih zmožnostih podprete tudi finančno."
Piše: dr. Teo Zor
Slovenski pravopis – donirati: podaritev, darovanje, dobrodelnost
Moj odgovor novinarjem:
Gospodarska kriza v Sloveniji v zadnjem letu in sedanja pandemija koronavirusa se je v novinarskem poklicu združila s hitrim tehnološkim razvojem ter razvojem družbenih medijev in ekonomskim prestrukturiranjem celotne medijske scene. Razvoj medijskih platform je prinesel popolnoma drugačen način zbiranja, obdelovanja in distribuiranja informacij. Vse morate narediti hitreje, manj osebno, na žalost tudi manj natančno. Novinarstvo je postalo izključno politična in profitna dejavnost. Obdelava zgodb in informacij izgublja kakovost, na drugi strani se mnogi izjemni novinarski dosežki ali takšni, ki bi to lahko postali z nadaljnjim raziskovanjem, v poplavi televizijskih, spletnih in časopisnih objav izgubijo.
Kaj so novinarji in novinarstvo? Moj odgovor: PR-mašine in spin doktorji za politiko in kapital. Dejstvo je, da so lastniki medijev postali najbolje plačani manipulatorji, ki do potankosti obvladajo lansiranje informacij tako, da ugodijo željam svoje stranke, medijski svet, lačen napisov breaking, ekskluzivno, novo, pa te informacije objavlja s premalo kritične uredniške presoje in novinarske preverbe.
Poslovni interesi medijskih hiš v Sloveniji ter pohlep lastnikov medijev v Sloveniji in tudi časopisnih družb, predvsem pa televizijskih hiš Pop TV in RTV Slovenija po dobičku pomenijo večjo hitrost v produkciji medijev, nižanje stroškov, zahteve po vedno večji produkciji z manj denarja, to pa pomeni več produkcije z manj izobraženimi, manj kakovostnimi kadri, novinarji, uredniki, produkcijskimi sodelavci. Novinarske svobode v bistvu ni več. Novinarstvo se pomika proti vedno hitrejši produkciji za manj denarja in finančni odvisnosti, ki v želji po čim večjih kratkoročnih učinkih vodi tudi do metod prisluškovanja telefonom novinarskim žrtvam, politikom, estradnikom, kar tako, če morda kaj najdejo, ter do masovnih površnih intervjujev po elektronski pošti in podobno. Ti premiki so novinarstvo v Sloveniji privedli do naziva najslabšega poklica, ki ga lahko opravljaš. Zdaj ste na dnu. Še letos in mogoče drugo leto novinarjev ne bo več!
Zato je prosjačenje društva novinarjev in časopisne hiše Delo - Naše delo je, da vi veste več. In poročanje za Delo.si - je delo. Kot vsako drugo. Pošteno delo si zasluži plačilo. - klic obupanih, ki se še ne zavedajo, kdo so, kaj bi radi bili in predvsem kaj so danes.
Premislite in si odgovorite! Čas vam bo pokazal, ali ste na pravi poti!
(dr. Teo Zor je nekdanji predsednik GPZ)
Kolumne izražajo stališča avtorja in ne nujno ustanovitelja spletnega portala Požareport.
Komentarji (1)
Mar 20, 2020
16
V nekaterih poklicih, v sodstvu, šolstvu, tudi novinarskih vrstah je zapaziti odsotnost odgovornosti pri njihovem delu. Vse je dobro; če delajo prav ali narobe, počnejo kaj ali se sploh ničesar ne dotaknejo. Zdravnike, s katerimi se radi primerjajo, tudi kazensko preganjajo zaradi njihovih, domnevnih, strokovnih napak, čeprav se nikoli ne zgodi, da bi kateri od zdravnikov nekogaršnjo smrt ali vsaj zdravstveni zaplet, povzročil namerno. Sodniki s kršitvami v montiranih, sodnih procesih in novinarji z izkrivljenim in lažnim poročanjem, počnejo prav to; ubijajo ljudi. Ampak, težko je večini njih to razložiti in dopovedati, da bodo razumeli. Kot tudi to, da smrt nekje preži tudi nanje. Morda že trka na vrata...in nihče si ne bo pretirano belil glave s tem.