TAELIBANI
Piše: Tino Mamić
Negativna kadrovska selekcija, ki je bila izrazito močna na političnem prostoru slovenske levice, se je v zadnjih dneh manifestirala v pravi karikaturi.
Parlamentarni.
Čeprav sem na moč kritičen do politike, zelo nerad uporabljam primerjave z Butalami. Takšno smešenje je namreč velikokrat poceni, banalno in pretirano. Posebno zato, ker večina tistih, ki uporabljajo primerjave politikov z Butalci, Frana Milčinskega sploh še nikoli niso imeli v rokah. A to, kar se je zadnjič dogajalo na parlamentarnem odboru za zunanje zadeve in kulturo, je doseglo dno slovenskega parlamentarizma. Določene dialoge bi lahko kar prepisali in uporabili za drugi del zgodbe o Butalcih.
NEVEDNEŽI V POLITIKI
Velikokrat na pomembne položaje pridejo ljudje, ki niso intelektualno niti približno dorasli svojemu položaju. V zgodovini jih najdemo ogromno tudi med direktorji, ravnatelji, predsedniki, cesarji in kralji. Zato so takšni ljudje običajno bolj tihi, saj se bojijo, da bi ustrelili kakega kozla. Vodijo pa jih sive eminence, ki pazijo, da tak politik na zunaj odigra svojo vlogo brez napak.
Če tak, telebanske sorte politik veliko govori, pomeni, da je še večji teleban. Takšni politiki so podobni blondinkam iz vicev. Tako so topoglavi, da se svoje topoglavosti sploh ne zavedajo. Pa ne govorimo samo o formalni izobrazbi, kakopak, ampak o intelektu. Ključavničar Josip Broz, diktator na čelu rajnke Juge, je bil denimo slabo izobražen, nikakor pa ni bil neumen.
Pred skorajda natančno dvema tisočletjema je bil nekoč za rimskega konzula imenovan kar – konj. Avtokratski cesar Kaligula je tako hotel senatu pokazati, da je parlament nepotreben in neumen. Podobne občutke je verjetno dobil tudi premier Janez Janša, ko je videl dogajanje v odboru, ki nadzoruje delo zunanjega ministrstva. In to ne zaradi svoje avtokratskosti, kar mu neupravičeno pripisujejo levičarji, ampak zaradi telebanskosti glavnih igralcev parlamentarnega odbora.
Zunanji minister Anže Logar, ki je se je v zadnjih letih razvil v izjemnega politika, je odboru ostro, a brez vsake nesramnosti povedal, da so sklicali sejo zaradi Logarjeve depeše, čeprav ne gre ne za depešo ne za Logarjevo. To je argumentiral s šolsko razlago osnov diplomacije poslancem, ki nadzorujejo delo zunanjega ministrstva. Naslov seje in predlagane sklepe je z argumenti razrezal kot salamo. Vsak novinar in politik, ki je do takrat uporabil izraz depeša, se je ob Logarjevih argumentih moral počutiti osramočenega.
A poslanci, ki so se izkazali kot povsem neizobraženi, niso utihnili in si poveznili papirnate vrečke na glavo. To bi namreč naredil politik, ki je povprečno inteligenten. Kvečjemu bi Logarju poskušal ugovarjati v določenih točkah in se zaradi napak in laži pri sklicevanju seje izgovoril na pristojne pravne službe.
Ampak ne. Trije politiki so po Logarjevem nastopu užaljeni in prizadeti zagnali vik in krik. Kot v najboljših vicih o blondinkah. Poslanka Maša Kociper je celo dejala nekaj, po čemer si jo bomo zapomnili za naslednjih nekaj let. Poslanka bo prišla v anale. Rekla je namreč, da poslancem, ki nadzorujejo zunanje ministrstvo, ni treba vedeti, kako zunanje ministrstvo sploh deluje.
Zakaj pa bi se zgodovinar moral spoznati na zgodovino? No ja, mogoče ta primerjava ni najboljša, ker se pri nas 1,9 milijona državljanov spozna na zgodovino. Zato naj obrnem drugače. Zakaj bi se zdravnik moral spoznati na medicino?
CVETKE VIOLETKE
Podobno burno je reagirala tudi predsednica, pomislite, predsednica odbora Violeta Tomić. Brez vsakih protiargumentov je vpila, da je Logar žalil. Očitno ga sploh ni razumela. To je sicer za igralko in parlamentarko zelo nenavadno, saj bi razliko med depešo in dokumentom po Logarjevi razlagi razumel tudi osnovnošolec. A že kmalu je v javnost prišla še en cvetka poslanke Violete. Izjavila je namreč, da Slovenija nikoli ni bila za železno zaveso in da je bila vedno del Evropske unije. Tu je zanikala dve zgodovinski dejstvi, ki sta nesporni.
Izraz železna zavesa je skoval britanski premier Winston Churchill leta 1946. Novo ločnico med demokratičnimi in komunističnimi državami v Evropi je poimenoval železna zavesa, ki se je, kot je takrat rekel, spustila od Ščečina na Baltiku do Trsta na Jadranu. Seveda lahko o železni zavesi in njenem pomenu debatiramo do polnoči. A blažjemu komunizmu v Jugoslaviji v nasprotju s trdim poljskim ali vzhodnonemškim vendarle ne moremo reči demokracija, pa če smo še tako levičarsko opredeljeni. Slovenijo je Churchill postavil za železno zaveso, in to je zgodovinsko dejstvo. Takrat, ko je to izjavil, je bila Jugoslavija še v tesnem objemu Moskve, saj sta se sovjetski in jugoslovanski tiran sprla šele dve leti kasneje.
In od takrat lahko govorimo o jugoslovanskem tipu komunizma, ki se je od sovjetskega razlikoval v nekaterih podrobnostih. Goli otok, denimo, ni sprejel toliko zapornikov kot arhipelag Gulag. Tu in tam smo imeli banane. In večina državljanov je dobila potni list, s katerim se je po zahodu dalo lažje potovati kot s češkoslovaškim. Imeli smo bone za bencin (30 litrov na družino na mesec), česar druge komunistične države niso imele. Pa še bi se našla kakšna razlika. A državni ustroj je bil enak: komunistična enopartijska diktatura.
Druga Violetina cvetka, da je bila Slovenija vedno del Evropske unije, pa je še bolj vijolična kot prva. Evropska unija obstaja šele od leta 1993. Pred tem so bile to različne evropske skupnosti z različnimi ustroji in imeni. Slovenija je v EU vstopila leta 2004. Pred tem ni bila nikoli, ne Slovenija ne Jugoslavija, članica katerekoli predhodnice Evropske unije. Še več, politično so slovenske in jugoslovanske oblasti do leta 1990 ostro nasprotovale evropskim pobudam združevanja in pri tem zanje dnevno uporabljale izraz "gnili kapitalizem".
NEMEC, HVALA BOGU NI NEM ...
... ČEPRAV BI BI MU TO VČASIH KORISTILO
Tu je še en akter. Primorec s šarmantno prijetnim radijskim glasom je tudi pokazal veliko užaljenost zaradi Logarjeve lekcije o zunanji politiki.
Nikomur ni jasno, zakaj je Matjaž Nemec nedavno objavil tvit s fotografijo, na kateri pred seboj potiska kosilnico za travo. Ni namreč razumljivo, kaj je hotel doseči z jamranjem, da bi moral po nitko v sosednjo občino. Menda ja ni hotel s tako banalnim razlogom kritizirati vlade, ki je uvedla karanteno? No, kakorkoli že, motiv ni bistven. Bistvo je, da njegova kosilnica nima nitke. Je ne potrebuje. Kosilka ni na nitko, bi rekli po domače. Zakaj torej jamra, da bi moral po nitko v sosednjo občino? Mogoče pa kosilnice nima nikoli v rokah in jo je vzel v roke samo za fototermin?
V osnovni šoli smo si pripovedovali vice o človeku, ki je šel v trgovino po svečko za avtodizel. Tudi tisti, ki se ne spoznajo na ustroj bencinskih in dizel motorjev, so kmalu doumeli vic. Zdaj, ko doma le redkokdo še kaj šraufa (te fraze ne znam povedati v knjižnem jeziku, oprostite), lahko začnemo pripovedovati vic o poslancu, ki je šel v trgovino po nitko.
Priimek Nemec kaže na kolonizacijo iz nemških dežel. Tako kot Pahor, Rener, Tedeško, Tavčar. Pred kakimi 500 leti se je na Primorskem naselil nekdo iz nemško govorečih dežel in dobil priimek Nemec, ki se je ohranil vse do danes. Izraz Nemec ima zanimiv izvor. Ker Slovani Nemcev niso razumeli, so jim rekli, da so nemi. Ker pač ne znajo govoriti po naše. Zato je za Nemce nastal izraz Nemec, ki ga imamo v vseh slovanskih jezikih. Nomen est omen, so rekli Rimljani. Ime kaže na značaj človeka. Za našega Nemca pa to na srečo ne velja in ni nem. Bi pa mu včasih koristilo. Če bi se ugriznil v jezik in ne povedal ravno vsega, kar mu pade na pamet.
TELEBANSKI SKRAJNEŽI TAELIBANI
Mnogi neizobraženi politiki na slovenski levici dnevno proizvajajo telebanske izjave in stališča. O ukinitvi demokracije. O gospodarskih ukrepih, ki bi se jim še v Severni Koreji ognili. Sam jih imenujem taelibani. Po pameti so namreč telebani, po svoji skrajnosti pa talibani. Nemške črke "a" z dvema pikicama zgoraj v slovenščini sicer nimamo, a jo znamo izgovoriti. Črko "a" s preglasom, kot se temu pravilno reče, pa napišemo kot ”ae”.
Taelibanov je v slovenskem parlamentu po vsakih volitvah več. Če ne bo volilne reforme, bi se stanje utegnilo še poslabšati. Vzroki so poleg povsem netransparentnega volilnega sistema še nizke plače politikov, njihovo nekritično medijsko zmerjanje in odsotnost nagrajevanja izvirnih idej v celotni družbi. Glavna težava zato niso taelibani, temveč to, da jih sčasoma ne bo nič manj, ampak le še več. Zdi se, da dna slovenskega parlamentarizma sploh še nismo dosegli.
Edina svetla točka na koncu taelibanskega predora so mediji. Če bo to svetlo točko poskušala doseči tudi nova vlada, predvsem pa premier Janez Janša in minister Matej Tonin, bodo nastopile spremembe. A to pomeni novo in aktivno medijsko politiko. Z doslednim ukrepanjem v smeri svobode medijev in popolne ustavitve državnega financiranja medijev, ki niso svobodni in demokratični.
(Tino Mamić je novinar, publicist, zgodovinar in redni komentator oddaje Faktor na TV3)
Kolumne izražajo stališča avtorja in ne nujno ustanovitelja spletnega portala Požareport.
PRIHAJA NOVA KNJIGA BOJANA POŽARJA
Komentarji (15)
Apr 21, 2020
5
Bravo Tino popolen zadetek, kajpak boli jih njihova topoglavost. Pac moramo vzeti v obzir obvezen odstotek odpadka, ki je pri nas nadpovprecen znotraj EU!
Apr 19, 2020
1
Na kurac mi gredo neumni izgovori Tonina in podanikov njegove stranke, kakor krščanskih vrednot. Pri zaščitnih maskah so kradli in to je dejstvo. Izgovarjati se na prazna skladišča in krizo z virusom, postaja že smešno. Kdor krade, pač krade, pa naj bo tisti, ki je lačen ali takšen, kateri ima v lasti razkošno jahto, nekaj vil in se kurči kot eden najbogatejših Slovencev...Sam težko zdržim pod masko tistih petnajst minut v trgovini. Počivalšek že ve, zakaj jo ima navlečeno skoraj čez oči. Tisto, narejeno doma z elastiko. Človek potrpi, čeprav ga pečejo ušesa; provizija, provizija, provizija...Zaščitnih mask je očitno že preveč. Ponujajo jih gratis, na parkiriščih trgovskih centrov. Prijazno sem zavrnil gospo, češ, da bi jo potreboval pred mesecem dni, ko sem čez usta potegoval puli. Itak je pa koronavirus zame le-hec. Hec, ki bo uničil fetiše mnogih, v glavo zjebanih ljudi.
Apr 19, 2020
0
Rojc pravi, da gre za usmerjanje pozornosti od bistvenih težav. Ki jih je vsak dan več. Tazadnja je Pogačnik, ki ga je zdaj v vlado potegnil jajčjeglavi. Bolje bi bilo reči praznoglavi. Ker če greš na ta način dražit že precej razdraženo ljudstvo, potem je duševno zdravje res vprašljivo. Nova vlada je okoli virusa naredila nekaj dobrih stvari in pa kup zavržnih dejanj na robu kriminala. Zdaj bi morala vlečt pametne poteze in spravit življenje v normalne tire. Imela je vse možnosti. Pa ne. Trmasto vztrajanje omejitev gibanja, organiziranje varstva otrok, zaključek šolanja, storitvene dejavnosti.....DSO so v glavnem zafurali, hvalabogu da ni večjega števila umrlih. Da pa v teh razmerah potegne v vlado človeka, ki se je jasno opredelil proti temu, kar sprejema večina ljudi, je pa jasen signal, da se jajčjeglavemu fučka za ljudi. Takole lahko provocira le bedak. Jajčjeglavemu se stanje slabša iz dneva v dan, Počivalšku se trebuh redi iz dneva v dan, za Šircla nisem prepričan, če z njegovimi financami ne rihta njegova žena, Hojs ima direktorja policije, ki mu ne pove, da so njegovi dobili pijanega drugega človeka policije, Logar, jao to naj bi bil prvi diplomat. Si predstavljate kako bo Pogačnik vrtel prvega diplomata? In za to mu bo še mastno plačeval z našim denarjem. Tu nekaj ne štima. Kot da je vse tam gori okuženo. Ali pa samo vsi skupaj preveč pijejo? Ta koalicija je preveč trhla, da bi prijadrala do rednih volitev.
Apr 18, 2020
1
Dober izrek ki absolutno velja:Samo dve stvari sta neskončni: vesolje in človeška neumnost, ampak za vesolje nisem povsem prepričan«.
Apr 18, 2020
3
Tino Mamić je za Požarja gospod novinar. Nobenih "naj bi", "menda", "baje", govori se", poslovenčeni "kao" in podobnih sranj, brez katerih Požar ne zna napisati dveh stavkov. Članek, ki ima rep in glavo, ravno prav "zajedljiv" in duhovit, čeprav se v izhodišču z njim ne strinjam niti slučajno. S pač zgodovino razlagava različno. Tudi Logarja sem videl (slišal) precej drugače, niti slučajno ne tako suverenega, bolj prepirljivega in predvsem vzvišenega (minister enostavno ne more zapustiti parlamentarcev, ker je njim podrejen), ampak koga to briga... pač imava različne poglede. V primerjavi z ravnjo pisanja Požarja je to literarno delo... O ljubiteljih Požarjevih člankov pa kdaj drugič....
Apr 18, 2020
18
Ni kaj za dodati. podpišem!
Apr 18, 2020
22
Kadar komentirate v FAKTORJU,vas z veseljem poslušam.Dobro,da obstajajo take oddaje,sicer bi poslušali samo leve medije.Treba je videti obe plati!Želim še naprej dobre komentarje.
Apr 18, 2020
0
Tudi od mene en palec gor.
Apr 18, 2020
29
Eden najboljših zapisov doslej. Z vsem povedanim se povsem strinjam in lahko le pohvalim Tina Mamića, ki se vedno tudi izkaže z izjemnimi komentarji na Faktorju.
Apr 18, 2020
17
Odločba Ustavnega Sodišča izgleda, kot da bi jo izdalo US izpostava Butale #butalePress
Apr 18, 2020
17
Nekaterim poslancem je vseeno, če se - kljub visokošolski izobrazbi - sramotijo zaradi nerazgledanosti. Za njih je važen denar, visoka plača.
Apr 18, 2020
15
Ko bodo Počivalšek in mizarska delavnica ter Tonin, njegova mama in ,,niti tenta nisem zasluzil,, vrnili provizije za preplačane maske, ki so jih štepali doma in pripeljali s Kitajske, bom verjel v spremembe. Vse ostalo, tudi nova medijska podoba, je nepomembno, ker očitno tudi ti oblastniki potrebujejo prijazne medije, ki jim ne bodo gledali pod prste pri vsaki svinjariji. Točno to se je očitalo prejšnji vladi, pa se ta ne zdi dosti drugačna...Ukvarjati se s Tomičko, Nemcem in podobnimi jebivetri , je v tem trenutku popolnoma deplasirano. Pozornost se usmerja stran od bistvenih težav.
Apr 18, 2020
39
Podpisem! Besedo za besedo, tudi sraufa! Imajo pa te cvetke se kar nekaj aliasev: ciganka iz Kursadzij, pa velik krog v majhen krogec, pa Nitko(v). Zal pa si presstitucija mane roke, ker ima lahko delo z unicevanjem slovenstva, saj negativna selekcija dela za njih.