"Institucije, postopki, miselnost in politična kultura sodelovanja. To je pot iz te (današnje) ujetosti in tega krča. Če se rešimo teh spon, bomo lažje zadihali in pospešili našo pot naprej. Predvsem pa bomo lažje premagali tisto prvo oviro, psihološko. Lažje bomo uživali v tem, da živimo dobro in stabilno."
Piše: Sebastjan Jeretič
Pred dnevi smo v oddaji Faktor na TV3 (vir: Odvežimo Slovenijo, 3.2.2021) komentirali naše aktualno družbeno in politično dogajanje ter se spraševali, kaj duši Slovenijo, da ne doseže več. Ne le da je tema seveda vedno aktualna, temveč jo še posebno zahteva sedanji moment. Gospodarsko okrevanje pred nami bo zahtevalo širše družbeno angažiranje in širok dogovor o tem, kako spremeniti Slovenijo.
Moj prvi odgovor na vprašanje, kaj duši naše potenciale, pa je dejansko najprej relativizacija samega vprašanja. Kaj pa če je to pač to? Kaj če dosegamo naš limit in nas dejansko dušijo pretirana ambicija in pričakovanja?
Po večini kazalnikov nam gre zelo dobro. V nekaterih smo celo v svetovnem vrhu. In to v tistih, ki so zelo pomembni za našo nacionalno kulturo: po kazalnikih solidarnosti, enakosti in stabilnosti. Res zaostajamo po nekaterih drugih ekonomskih kazalnikih, a je to uravnoteženo s tem, da sledimo našim socialnim ciljem in tradiciji.
Torej je prvi dejavnik, ki nas duši in dela nezadovoljne, povsem psihološki. Ne znamo uživati v standardu, ki ga imamo. Ne znamo dovolj uživati v naši deželi in načinu življenja. Naši varnosti in stabilnosti.
No, če pa le sprejmemo tezo, da bi lahko dosegli veliko več, potem je namesto vprašanja, kaj nas duši, stvar bolje preokviriti in razmišljati o tem, kje imamo še velike rezerve. Kaj bi lahko bolje izkoristili?
Najprej lahko seveda začnemo z neučinkovitostjo procesov. Prvi korak je temeljita reforma institucij. Na premnogih področjih smo zgradili zapletene in neučinkovite institucionalne rešitve. A kaj ko je tako enostavno vztrajati v inerciji. Takoj ko je prišla na agendo ideja, ki dejansko zori že dolga leta, da bi se povezalo več agencij in se jih tako okrepilo, se je sprožila afera in zgradilo nasprotovanje spremembam.
Mediji in opozicija so hiteli govoriti o tem, da bi si avtoritarna vlada rada podredila nadzorne institucije. Čeprav je bilo jasno argumentirano, da ostanejo čisto vsi nadzorni stebri avtonomni in bodo tudi naprej opravljali svojo funkcijo.
Da je namen povezovanja samo krepitev podpornih služb. Ne more vsaka institucija zaposliti recimo nekega pravnika specialista za neko področje. Če pa se poveže več institucij, lahko dobimo res močne skupne strokovne službe.
Zaustavi se torej že pri institucionalnih spremembah. Nadaljuje se na področju procesov. Vrsto postopkov imamo, kjer mora posameznik ali podjetje neštetokrat vnašati ene in iste podatke. Pogosto se postopki podvajajo in isti korak, isto dovoljenje od istega organa moraš na poti do cilja pridobiti večkrat.
Po učinkovitih institucijah je pomembno pretresti postopke. Paket ukrepov, ki ga je pripravila strokovna skupina pod vodstvom Ivana Simiča, je odličen začetek na tej poti. Seveda je pomembno v vsakem postopku ohraniti transparentnost in zanesljivost, a pri sledenju tem ciljem lahko procedure pomembno oklestimo.
Po institucijah in postopkih pa pridejo na vrsto ljudje. Tony Blair je na koncu svoje kariere dejal, da je njegova največja napaka, da je potreboval pet let, da je razumel, da reforma javnega sektorja temelji na spremembi miselnosti javnih uslužbencev. Šele ko so se lotili posebne kampanje za spremembo miselnosti, za spremembo organizacijske kulture in klime, šele takrat so jim reforme v praksi uspele.
Vlaganje v človeške vire je ena od prioritet gospodarskega okrevanja. Ne le v gospodarstvu, ampak predvsem v državnih sistemih. Pri tem bo ključno uvajanje sodobnih metod vodenja, ne le na vrhu, temveč tudi v srednjem managementu, ki je ključ sprememb.
Ko nam bo uspelo spremeniti institucionalni okvir, učinkovito oklestiti postopke in spremeniti miselnost javnih uslužbencev, bomo presegli ta prepad med življenjsko in sistemsko logiko. In ta prepad nas duši. Ko naveličani uslužbenci skozi zapletene postopke v rigidnih institucijah presejejo življenje.
Potem pride na vrsto politika. Naša težava ni samo velika razdrobljenost političnega prostora, zaradi katere je težko oblikovati učinkovite vlade. Naša težava je tudi radikalna polarizacija, ki jo spremljamo že dolga leta. Ko se odnosi med političnimi akterji tako zapacajo kot pri nas, je težko izstopiti iz tega vlaka in doseči paradigmatski prelom. Težko bo sedanje politike naučiti novih trikov. Težko, a mogoče.
Ključ za premagovanje te polarizacije je pozdravljanje tistih političnih iniciativ, ki se trudijo povezovati. Pozdravljanje tistih potez, ki sicer jasno postavijo razlike, a jih nato premagajo in iščejo skupne rešitve.
Institucije, postopki, miselnost in politična kultura sodelovanja. To je pot iz te ujetosti in iz tega krča. Če se rešimo teh spon, bomo lažje zadihali in pospešili našo pot naprej. Predvsem pa bomo lažje premagali tisto prvo oviro, psihološko. Lažje bomo uživali v tem, da živimo dobro in stabilno.
(Sebastjan Jeretič je politični analitik, svetovalec za politični marekting in komentator oddaje Faktor na TV3)
Kolumne izražajo stališča avtorja in ne nujno ustanovitelja spletnega portala Požareport.
Komentarji (19)
Feb 05, 2021
0
Samo vprašam?Kako spremeniti to miselnost če pa vsi delajo po diktatu so prav za prav roboti.
Feb 05, 2021
3
G. Gruden je lepo napisal, jaz samo dodajam, da je treba poenostaviti vse (skoraj vse) predpise, potem pa ne bo treba spreminjati miselnost javnih uslužbencev. Delavci v javni in državni upravi delajo samo po predpisih (zakonih, navodilih, aktih..), ki so komplicirani do onemoglosti, tvorci tega so levičarji, ki so na oblasti skoraj 30 let na 70 podlage.
Feb 05, 2021
7
Temeljna karakteristika tako javnih kot privatnih akterjev v Sloveniji je nevoščljivost. Uspeh ali napredek drugega povzroči ignoranco, zavidanje, strah pred lastnim neuspehom in nazadovanjem, to pa prehaja v sovraštvo in maščevanje. Mediji in negativna politika pa to stanje vzdržujeta. Je antični Rim propadel zaman ?6
Feb 05, 2021
11
V osnovi so na načelni ravni zadeve preproste; 1) sistem je utecen in narejen po meri leve ideologije (cim vec zaposlenih rabi cim vec predpisov, ki opravicujejo njihovo zaposlitev) 2) hipernormiranost in stalno spteminjanje zakonodaje ustreza mnogim branzam: odvetniki, racunovodje, davcni svetovalci, pravniki (izdaja pravnih mnenj).... 3) rigidnost drzavnih podsistemov je zakoreninjena ze od samih zacetkov te drzave (v smislu organizacijskega sistema), ki izvira iz revolucionarne drzave - zaprto sodstvo jr na prkmer pogoj, da se ne proceaira komunisticnih klavcev 4) prejsnja tocka ustreza globoki drzavi, saj so se institucije prestreljene z ustreznimi kadri, ki jih v najvevji meri vzgajajo leve druzboslovne fakultete 5) miselnost bo potrebno najprej spremeniti v solstvu in potem v celem javnem sektorju, da podjetmik/obrtnik/kapitalist ninrazredmi sovraznik, temvec nekdo, ki polni drzavnin proracun - torej omogoca izplačilo njihovih plač ....
Feb 05, 2021
3
#3 Sočustvujem. Razumem kot razumeš tudi ti, da šele takrat ko zapadeš v neko nepoznano situacijo šele razumeš, da ni vse tako kot je videti od zunaj brez osebne izkušnje. Okrevaj pa ostani negativen!
Feb 05, 2021
9
Sebastjan Jeretič, to je to. Navedbe pa gre jemati resno zato, ker so izrečene iz ust poznavalca razmerij. Hvala!
Feb 05, 2021
1
Slovenec Sem, v svinjaku za hišo.
Feb 05, 2021
12
Srčno upam, da bo Simiču uspelo debirokratizirati to državo.
Feb 05, 2021
17
Kaj duši Slovenijo? Že 80 let komunistična revolucija. Te najbolj zaostale miselnosti se še vedno nismo znebili. Še vedno sta dve ali celo več kategorij ljudi. Eni lahko počno, kar se jim zljubi, drugi delajo in zaslužijo komaj za preživetje. Tako na dnu smo s človeškostjo in človeškimi vrednotami, da še vedno stojijo spomeniki najhujšim zločincem v vsej slovenski zgodovini. Razčistimo sami s sabo in končno razstrelimo te spomenike. Simbolika ogromno pomeni, pomeni nezavedno, pomeni nov svet, pomeni prerojenje.
Feb 05, 2021
11
...A, razdrobljenost političnega prostora v naši solzni dolinici, res je, saj vendar to zahtevajo vseh 30 let režiserji iz ozadja, v prepiru med strankami in strančicami lahko v miru vladajo, postavljajo upognjence, bleferje in diletante za PV in taki modeli kajpada po svoji meri sestavijo šibko vlado, ki ji "naši" kadri in njihovi potomci zlahka diktirajo tempo in drživo na vrvici......Zakaj neki so "naši" v DZ z veliko podporo SLS leta 2000 zrušili na referendumu izglasovani večinski volilni sistem, protizakonito, seve, v uravnoteženem političnem prostoru, kjer se ve kdo pije in kdo plača bi se deep state razblinila kot milni mehurček ....SLS in njen lider Korošec nas je leta 1918 zaradi svoje bolestne ambicioznosti zapeljal v Balkanski kotel, in potem leta 2000 še veliko oškodovanje plebsa, ki je glasoval za večinski sistem....Hvala SLS, ostanite tam kjer ste, vendar ne v parlamentu, nategnili ste vaš volilni potencial, pošteni kmečki živelj, sram naj vas bo....Tony Blair pa res ni neka posebna politična persona, modela so na tron postavili Bilderbergi, tako kot pred njim Mayorja ko so odstavili Teacherjevo.....tako enostavno je to, ja, tudi Clintona v ZDA leta 1992 so nastavili oni, res, velikega "demokrata", oh še veliko je tega....Upognjenci brez meja, združite se......
Feb 05, 2021
10
Hvala, g. Jeretič za članek. 100x hvala g.Simiču in njegovi ekipa - verjamem da vam (nam) bo uspelo.
Feb 05, 2021
18
Najprej, lepo je brati in poslušati g. Jeretiča, predstavlja kultiviran balzam za naše vsakdanje neumnosti, ki smo jih prisiljeni spremljati in živeti. Kako preiti iz te ujetosti in krča, radikalne polarizacije, ki jo spremljamo že leta..., g. Jeretič je vse lepo napisal, in še prej povedal v Faktorju. Težka bo, nekateri so neverjetno razvajeni in hočejo še naprej svoje privilegije. Pravzaprav se je vse začelo v času druge sv. vojne, in po njej, povojnih pobojev, kjer se rešijo nezaželenih, ki bi predstavljali opozicijo, nato je sledil uvoz delovne sile z juga in s tem uvoz virusa "lako čemo". Tako so si levaki pridobili prednost in jo stalno brezsramno izkoriščajo, če niso oni glavni, jasno, ne sme biti nihče drug..., sodelovanje za skupno dobro je zato misija nemogoče... Svoje čase, ko sem še lahko potoval po Evropi, sem bil najbolj srečen, če nisem srečal nobenega Slovenca, vsaj za nekaj časa sem se rešil naših neumnosti. Je pa bilo težko, a nezgrešljivo... Ko sem se enkrat ob sončnem zahodu, sprehajal na enem od katarskih gradov, zaslišim znano govorico, no ja prepir... zmerjala ga je kot psa, in potem pridem mimo in mirno rečem obema - dober večer..., kako sta pogledala..., prišla pa sta iz Pariza, nekaj sta delala na našem veleposlaništvu...
Feb 05, 2021
7
V ledvičnih kamnih. Boli, zato pišem počasi in manj. Virus je hec proti temu..Pridem v bolnišnico pred časom kot spremljevalec. Covid bolnica sicer tudi v tem času. Stopam proti vhodu in opazim covid stražo. Medicinska sestra pri zajtrku sredi hodnika. Sendvič in vroč čaj. Ko me zagleda, da prihajam, si hiti nadevati zaščitno masko na obraz. Ni ji uspelo, preden sem vstopil. Nisem ji zameril. Virusa se ne bojim. Zajtrk na mizi pa je tudi meni zadišal.
Feb 05, 2021
7
Borut Rojc, kje skrivaš ta velec modrosti?
Feb 05, 2021
6
Zdaj, ko je Janša prepovedal nastopanje pred kamerami covid mojstrom, Kreku in Beovički, ki se zapletata v neznanju in lažeh, pa totalno nesposobni Kustečevi, nam bo šlo še bolje. Mislili pa so njega dni, da bodo s primitivnim pijančkom Kacinom iz virusa delali spektakel..Virus odhaja, prihaja pust. Ostale pa bodo laži, zavajanja in nočne seje vlade.