"Gre za preprosto oliko. Tudi če nismo omikani. To, česar me je mama naučila do petega leta. Prosim, hvala, vikanje in podpis."
Piše: Tino Mamić
Če bi onemogočili anonimne profile na družabnih omrežjih, bi v trenutku zmanjšali spletno širjenje sovraštva in vulgarnosti na minimum. Zakon o sovražnem govoru, ki se pripravlja že leta, pa bi postal povsem odveč.
A v resnici si tega ne želijo ne skrajno levi mesečniki ne levi kulovci. Pa čeprav vedno grmijo, tudi agresivno, zoper tako imenovani sovražni govor. Katerega pomen pa si predstavljajo povsem drugače kot ljudje, ki to poslušamo. Politiki desne sredine to dobro vedo, zato jim ne dajo prav. Vedo namreč, da bi zakonodaja proti sovražnemu govoru omejila svobodo govora. Natančneje, omejila bi sovražni govor, ki je naperjen proti levičarjem, medtem ko bi se pljuvanje po Cerkvi, Janši, demokraciji in tržnem gospodarstvu nemoteno odvijalo naprej.
Pravzaprav se nekaj podobnega že dogaja. Pravosodni sistem, od navadnega policista na križišču do predsednika ustavnega sodišča, je to prakso že uvedel. Lahko se s smrtjo grozi Jožetu Možini in Janezu Janši, a se ne zgodi nič. Nič. Nobene kazni. Nobenih posledic. Ne pravnih ne družbenih. Če zagroziš s smrtjo Milanu Kučanu, pa temu ni tako. Na srečo teh groženj skorajda ni. Ljudje namreč dobro vedo, da se tega ne sme. Koga se ne sme.
Ne bom pozabil, kako sem dan po tem, ko sem bil prejel večinsko podporo kolektiva Primorskih novic za mesto novega odgovornega urednika, dobil po pošti grozilno pismo. Čeprav ga nisem jemal resno, sem ga nesel na policijo in povedal tudi ime mojega sodelavca, ki je vulgarno grozilno pismo po mojem mnenju poslal. Policist v Kopru najprej ni hotel niti začeti postopka. Da je neresno. Šele na mojo zahtevo je naredil zapisnik. In tako postopek tudi za vedno končal.
Povsem vseeno je, kaj si sam mislim o sodelavcu, ne najbolj brihtne sorte, ki mi je bil v navalu besa, ker je padla "njihova" medijska "trdnjava", pisno zagrozil. Vsaka država mora takšna dejanja preprečevati. Država mora ščititi svoje državljane pred nasiljem, tudi če gre samo za pisne grožnje novinarčka, ki si želi narediti kariero. Mimogrede, ironija zgodovine: novinarček ni nikoli naredil kariere, jaz pa tudi ne, saj so me "zdrave" sile ob pomoči lokalne SDS in župana Borisa Popoviča že pet mesecev kasneje skrajšale za glavo ...
Zelo poveden je bil tudi družbeni eksperiment nekega anonimnega tviteraša desne provenience. Le-ta ni ukradel sendviča kot državnozborski poslanec Liste Marjana Šarca. Povsem nedolžno je prepisal in objavil grozilni tvit ministru Alešu Hojsu (SDS), ki ga je tožilstvo kljub ministrovi prijavi zavrglo kot neresnega. Z drobnim popravkom: ime ministra je spremenil v Tanjo Fajon (SD). A glej ga zlomka. Fajonovi ni bilo treba prijavljati grožnje. Policija jo je sama opazila, poiskala tviteraša in ga zaslišala.
Po takšnem družbenem eksperimentu bi v normalnem svetu sledil vsaj en odstop. Zaradi sramote. Če se to ne bi zgodilo, pa bi letela glava. V drugih državah, kakopak. Pri nas o škandalu še mediji večinoma nočejo niti poročati.
Zato po svoje razumem, da se mnogi ljudje s konservativnimi vrednotami na spletu skrivajo za anonimnimi profili. Biti antikomunist je namreč v naši deželi nevarno. Dokazano nevarno. Nevarno je tudi, če si levičar in če glasno podvomiš o potezi svojega vodstva. Tudi to je dokazano nevarno. Pri nas celo pri tajnem glasovanju v hramu demokracije parlamentu ni zagotovljena tajnost. Pri nas celo mediji poročajo o pritiskih na poslance, kako da morajo glasovati na tajnem (sic!) glasovanju. In vsi ostajajo tiho: pravosodje, pravniki, varuh človekovi pravic, ustavno sodišče, predsednik republike.
A ne glede na to mi anonimnost na spletu nikakor ni všeč. Ne le meni. Nikomur ni všeč. Predstavljajmo si pustni dan v letu 1 predkoronskega štetja (pr. kr.). Če te ustavi neznanec, zamaskiran, da ga ne prepoznaš, ti je nelagodno. Večina se zato z anonimnimi zamaskiranci, ki jim še spola ne prepoznaš, noče pogovarjati.
Osebno enako gledam na družabna omrežja. Ki so v marsičem tudi podobna pustovanju. Z anonimneži se zato raje ne spuščam v debato in jim po možnosti ne sledim na omrežjih.
Nikogar ne obtožujem zaradi anonimnosti. A odkrit obraz je vendarle vrednota. In podpis.
Tako, kot je bilo nekoč v komunizmu. Nikogar ne obtožujem, ker se je zaradi težav vpisal v partijo. Ali pa če se je partiji samo priklonil s tišino zaradi svoje lagodnosti in lažjega življenja. Tega ne jemljem avtomatično za strahopetnost. A vendar to še vedno ni – junaško dejanje. Junaško dejanje je drža tistega, ki zaradi pokončnosti in poštenosti v komunizmu ni naredil kariere. Ali pristal v zaporu. Nejunaštvo pač ni isto kot junaštvo.
V velikem delu, verjetno kar večinskem so anonimneži strahopetci. Tako desni kot levi. Samo v filmih in risankah so lahko anonimneži junaki. Resno dvomim, da je med anonimnimi tviteraši kak Superman, sv. Miklavž ali Zoro. Pa če si kdo še tako močno želi, Zorova maska človeka še ne spremeni v sabljača in osvajača ...
Anonimnost pač ni isto kot podpis. Anonimna izjava nima enake teže kot podpisana. Tega nekateri nočejo razumeti. A nekateri, tudi visoki politiki, tega dejansko niti ne razumejo. Tako se je neki anonimnež na twitterju po razkritju lažnega profila Alenke Bratušek (SAB) začel usajati, češ da imajo tudi nekateri desni politiki lažne anonimne profile.
To, kar delaš sam, brezsramno očitaš drugemu. Meni je vseeno, katera Alenka se skriva za anonimnim profilom. Pa čeprav je Bratuškova Alenka vzela lažno ime in lažno fotografijo, Alenka Jeraj (Jerajeva Alenka iz SDS) pa samo anonimni profil. A tega očitka ne more postaviti tviteraš z anonimnim profilom. Posebno ne, če gre za anonimni profil znanega politika. Temu se reče, da je človek za luno. Ali da je na temni strani meseca.
Urejam dva manjša portala, enega rodoslovnega, drugega komentatorskega, kjer komentarjev bralcev skorajda ni. Tudi na mojem blogu se le tu in tam kdo oglasi. Nepodpisanih komentarjev namreč ne objavljam. Lahko so še tako tehtni ali argumentirani. Če sem se sam pod neko besedilo podpisal in za njim stojim in lahko bralec mojo fotografijo najde na internetu in lahko najde tudi moj e-naslov, potem me mnenje anonimnežev ne zanima.
Podobnega se držim na družabnih omrežjih. Fejstbuk sem sicer na pepelnico zaprl za ves postni čas. Sicer pa se besednih nasilnežev rešim s tipko BLOCK. Na tviterju mi je še bolj všeč tipka z napisom MUTE, ki mi omogoča, da mi ni treba prebirati vulgarnih ali agresivnih tviterašev.
Večina težav z nasiljem na svetovnem spletu izvira iz nepoznavanja bontona. Gre za preprosto oliko. Tudi če nismo omikani. To, česar me je mama naučila do petega leta. Prosim, hvala, vikanje in podpis. To so ključne besede, ki jih mnogi ne poznajo. To so čarobne besede, ki bi tudi celotno življenje po začetku korone naredile vsem lepše in znosnejše. Bistveno znosnejše.
(Tino Mamić je podjetnik, novinar, zgodovinar in redni komentator oddaje Faktor na TV3)
Kolumne izražajo stališča avtorja in ne nujno ustanovitelja spletnega portala Požareport.
Preberite tudi:
"Tako je klet Alenke Bratušek astroturfingirala Bojana Požarja in pri tem zlorabila celo pokojnega poslanca Kramarja" (Požareport, 24.2.2021)
Komentarji (18)
Mar 01, 2021
0
Podpiram predlog da anonimni profili nimajo mesto v javnem komuniciranju, strinjam se tudi, da bo s tem v veliki meri preprečen sovražni govor! Vsaka druga zakonodaja , ki naj bi to omejevala bo zopet predmet neenakopravnih obravnav in preigravanj!
Feb 28, 2021
0
O anonimnosti na mreži: - med milijoni bralcev in uporabnikov je človek tako in tako anonimen. Policisti in drugi zvedavneži pa tako in tako lahko odkrijejo anonimneža, tako da je vseeno, ali se predstavlja, ali ne. - važna je vsebina, sporočilnost pisanja. Če vtrga je v redu, če ne, je pač strel v prazno. Jasno je, da znane osebe bolj privlačijo in prav Janša je tisti, ki ga doletijo strele, saj je vrh,med vrhovi.Žal pa pri njem vsebina ni važna, saj udarijo po njem, če napiše še tako tehno sporočilo. - vsak o sebi napiše mnogo več, kot lahko drugi o njem. Neokusni, debilni, ogabni , zapisi povedo o piscu mnogo več, kot bi bralci o njem. Bolj ali manj so pisci strastni in se redno pojavljajo. Kljub anonimnsoti so poznani in ve se, kaj bodo napisali, zato ni potrebno prebirati zapisa, zadostuje že nik. Ko človek na hitro preleti nike, vidi stanje, ali zmagujemo, ali smo poraženi. Pa še ta analiza ni točna, saj zavisi, koliko volje imajo pisci. Včasih so leni eni, včasih drugi, gre pa v glavnem za ponavljanje, ki se kdaj pa kdaj sprevrže v delirij. - v imenu svobode dopustimo pisanje, saj je lepo gledati ubožce, ki pluvajo v lastno skledo in nato slastno ližejo ogabnosti.
Feb 27, 2021
5
Hugo, kako se najraje podpisuješ?e Kot Igor, debela berta, dzi nu nje ja, nvidni, Peter ali vsevedni Borut Rojc? Povej nam, zakaj tako sovržiš najboljšega slovenskega politika vseh časov Janeza Janše? Je res, da te na smrt jezi, da na prekleti sleparski in plenilski levici ne premorete niti enega politika, ki bi po kvalitetah segal Janši vsaj do gležnjev?
Feb 27, 2021
1
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<bravo
Feb 27, 2021
1
Mislim, da je ta ideja od Tina kar v redu. Na portale se bi morali prijaviti s podatki in objavljati izključno z z imenom in primkom. Kot so morali narediti sedaj tisti, ki hočejo v Ikeo. Je pa problem za Twitterje in Facebooke. Oni živijo od tega, da imajo čimveč odprtih računov. Pravih ali lažnih, to je drugotnega pomena.
Feb 27, 2021
3
Če kdo, potem ima samo Hogo Flander pravico, da se oglaša z izmišljenimi imeni, ki pa to pravico že tudi pošteno zlorablja. Boga boječi starši so ga namreč krstili na ime ljudskega svetnika, ki goduje 29. septembra., Zagrizena komunjara in svetniško ime, dajte no, kako gre to skupaj. Niti to, da je eneko ime nosil tudi Miha Marinko, eden od ustanoviteljev komunistične partije Slovenije, ki so mu trbovljčanke očitale, da je kradel kure in jajca, ga ne more potolažiti. Viri vedo povedati, da so na Čebinah, ko so ustanavljali komunistično partijo pekli Marinkove kure in jajca. Še en razlog je, da se mora naš Hugo podpisovati s spsevdonimi! Po raznih portalih namreč ustvarja toliko butastih komentarjev, da noben pameten človek ne bi mogel verjati, da je to napsal en sam mož, ki je skregan z zdravo pametjo. Nekoč je na NOVI24TV čez novoletne praznike, to je 1. in 2. januraja, sam naštancal okrog 3.000 intelektualnih presežkov in si s tem učinkovito zajebal praznike, ki so na vrsti le enkrat na leto. Nazadnje je vzel na piko Domovino, portal Iskrenih, kjer se že že oglaša pod kakimi destimi hecnimi imeni. Tudi temu portalu se zaradi njega že slabo piše. Tak je naš Hugo Flander!
Feb 27, 2021
6
Obsojam Požarja, ki zavestno objavlja teme in avtorje, da z njimi jemlje duševni mir Hugu Flandru in Borutu Rjcu, katerega občutljivo srce ne bo preneslo še ene take kolumne, ki kosi med skrjnimi levičarji.
Feb 27, 2021
2
V tekstu avtor piše, da se z anonimneži ne pogovarja, ampak jih blokira. Kako potem ti pričakuješ karkoli, Hugo :D ?
Feb 27, 2021
11
Prav to okoli "Boruta Rojca" mi je malo čudno, kje on živi, da stresa take nebuloze. Tino Mamič, tebi pa vsa čast za napisano in res bi se morali vsi boriti, da se anonimnost na internetu odpravi, dosti velikih junak bi utihnilo.
Feb 27, 2021
13
Van der Leynova res ni Alenka Jeraj ali Anja Bah Žibert, pa tudi ne Ursula von der Leyen, kajti slednja, ki sem jo tu imenoval z njenim pravim imenom, se raje pogovarja z avtističnimi najstnicami tipa Greta Thunberg in nima časa za pogovore z državniki EU-ja. Je pa Tino stopil na rep tudi osebi, ki je junaško skrita za psevdonimom "Borut Rojc".
Feb 27, 2021
8
Tino, sam sem imel na fb svoj profil z imenom in priimkom. Dvakrat sem ime iz Tona spremenil v Tone pa so mi oba zablokiral. Zdaj sem že trikrat odpru "lažnega" in vsakič, ko ga bodo blokirali bom objavil lažnega. Absolutno se strinjam s tabo, da se pod vsak zapis človek podpiše. In sam se vedno podpisal. Zdaj te možnosti nimam, ker ne morem imet originalnega. Sami človeka prsiljo, da si poišče svojo pot na fb. Redno spremljam tvoje zapise, ker so odlični, tako kot Požareport. Lp.
Feb 27, 2021
5
Bo kar držalo, da je anonimnost znak strahopetnosti saj poznamo kar nekaj pisunov in pisateljev, ki so se skrili pod psevdonimi (ne glejte me:) je pa to skrivanje koristno iz varnostnih razlogov in si ne zamerim skrivaštva :-)) O politikih in drugih javnih osebah pa vse dobro glede na to kaj doživljajo kot "razkriti"!
Feb 27, 2021
15
B.R.: Saj je nihče ne sili, da pride, niti je ne more prisiliti. Vendar ji potem ni potrebno komentirati naše medijske svobode in drugo.
Feb 27, 2021
19
Odlično napisano. Respect !
Feb 27, 2021
9
Mamič spet bluzi. Vse, kar je gnilo na levi, boleha tudi na desni. Dokler se bo Janša obdajal s kriminalci in davčnimi utajevalci, posloval preko Republike Srbske oz. Banja Luke, ne more držav EU-ja učiti vladavine prava. Lahko zapira ljudi v ograde, vzdržuje izredno stanje in neumne ukrepe, a njegov glas v Bruslju je glas vpijočega v puščavi. Nihče ga ne sliši, niti upošteva. Van der Leynova pač ni Alenka Jeraj ali Anja Bah Žibert. Ne pride na poziv.